Go to ...

کۆڕی زانیاری ئەدیبانی کورد on Google+کۆڕی زانیاری ئەدیبانی کورد on YouTubeRSS Feed

فرمانداری و شهرداری بوکان با حضور رٶسای ادارات دیگر با انجمن وڵات وارد مذاکره شدند


جلسه مذاکره فرمانداری و شهرداری بوکان با انجمن مردم نهاد ولات در خصوص مسئله تعرض و تخریب غیرقانی پارک قله توسط شبکه بهداشت ودرمان

ــ انجمن ولات:در مجمع عمومی انجمن پیشنهادها را بررسی میکنیم.

به دنبال صدور دستور دادستان بوکان به توقف تعرض و تخریب پارک قله، معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری به نمایندگی از مدیریت شهری یک بسته پیشنهادی به انجمن وڵات، پیشنهاد کرد و این انجمن اعلام کرد که در مجمع عمومی انجمن آن را بررسی می کند.

اولین جلسه کارگروه توسعه فضای سبز شهر بوکان، روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه در ساختمان فرمانداری شهرستان بوکان با ریاست «لقمان خسروپور» معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری بوکان و با حضور شهردار بوکان سعدی رادمنش و هیئت مذاکره کننده انجمن مدافعان محیط زیست وڵات آقای فرهادلطفی، علی مرادی، آرش فاتحی، جمال احمدنژاد وسمکومەعڕوفی و با حضور رئیس اداره منابع طبیعی بوکان و معاون اداره مسکن وشهرسازی و با حضور نماینده شبکه بهداشت و درمان بوکان و مدیریت اداره توزیع برق بوکان برگزار شد.

+ مطالبەگری سازمانهای مردم نهادی همچون انجمن ولات،در پیشگیری از تخلفات و تعرضات،نقطه امیدواری برای آینده شهر بوکان است

درابتدای این جلسه، لقمان خسروپور معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری بوکان در سخنانی گفت: به منظور ساماندهی فضای سبز و تامین خواسته های فعالین انجمن محیط زیست وڵات،کارگروه توسعه فضای سبز را تشکیل داده ایم که دبیر خانه این کارگروه در شهرداری خواهد بود و این کارگروه هر ماه یک بار با فعالین زیست محیطی تشکیل جلسەمیدهد.

وی افزود: به دنبال بی برنامگی در سیستم شهرداری در دو دهه گذشته، فضای سبز بوکان بوکان دچارسوءمدیریت شده است که باید با هدف گذاری و استفاده از مشارکت انجمن ها و تشکلهای مردم نهاد،اولویت بندی نیازها به توسعه فضای سبز همت گماشت.

خسروپور ضمن اشاره به کسب دستور دادستان برای توقف تخریب پارک قله توسط انجمن وڵات، گفت: اقدام انجمن مردم نهاد وڵات سبب توقف یکی تعرضات و تخلفات سطح شهر شده است و موفقیت یک سازمان مردم نهاد نشان از زندە شدن بدنه تشکل های مدنی و غیردولتی دارد .

وی تصریح کرد: ورود انجمن ژینگەپارێزی ولات به قضیه تعرض و تخریب پارک قله و کسب دستور قضائی توقف عملیات ساخت وساز غیر مجاز این پارک اتفاق مثبتی است و اگر در دو دهه گذشته شاهد چنین انجمن های هوشیاری بودیم،بوکان به وضعیت فعلی دچار نمیشد.

+ سه پیشنهاد مدیریت شهری به انجمن ولات

 معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری بوکان افزود: ما انتظار داریم انجمن مدافعان محیط زیست از شکایت خود منصرف شوند و در عوض شهرداری به خرید ۵۰۰ مترمربع زمین در منطقه قله به صورت تهاتر متعهد می شود، پارک ملت بازسازی می شود و شکبه بهداشت و درمان نیز متعهد به درختکاری در محوطه بیمارستان جدید می شود.

 + شهرداری مخالف تخریب پارک قله بودە و هست

سعدی رادمنش،شهرداری بوکان نیز در سخنانی گفت: عدم انجام تفکیک زمینها در سطح شهر در سالهای گذشته و عدم اقتدار شهرداری بوکان برای جلوگیری از این تفکیکها سبب شده امروز سرانه فضای سبز چندانی نداشته باشید.

وی افزود: شهرداری زمینهایی در نقاط مختلف شهر در اختیار دارد که در راستای توسعه فضای سبز، آماده هستیم با حضور نمایندگانی از انجمن محیط زیست وڵات این زمینها را نقشه برداری کنیم تا آنها را به عنوان فضای سبز در طرح تفصیلی اعمال کنیم تا از هرگونه دست درازی در امان بمانند.

وی در مورد درخواست مدیریت توزیع برق بوکان برای اهداء زمین توسط شهرداری به این مدیریت جهت اجرای یکی از پروژه های خود گفت: شش هکتار زمین مورد درخواست اداره برق سرمایه مردم است و من امانتدار مردم هستم.

وی تصریح کرد: تنها مزیت زمین درخواستی اداره برق، داشتن راه دسترسی مناسب است که این مسئله را به راحتی می توان برای زمینهای دیگر نیز ایجاد کرد.

شهردار بوکان در خصوص پارک قله نیز گفت: بنده از اول مخالف بودم و در مقابل یک عمل انجام شده قرار گرفتیم و این تخریب را نه بندە انجام دادەام و نه اجاز آن را.

وی افزود: اما ما آماده هستیم یک قطعه زمین ۵۰۰ متری در منطقه قله خریداری کنیم به صورت تهاتر و آن را به پارک تبدیل کنیم.

 + نماینده شبکه بهداشت: از انجمن ولات میخواهیم شکایت خود را پس بگیرد

 نماینده شبکه بهداشت و درمان بوکان ضمن ابراز تاسف و ندامت از قطع درختان پارک قله تصریح کرد: نصف پارک قله تخریب شده است و ما به جبران درختان قطع شده آمادەایم محوطه بیمارستان را درختکاری کنیم. وی در حالی که خواستار پس گرفتن شکایت مطرح شده توسط مدافعان محیط زیست ولات شد، تصریح کرد: پارک قله به محل تجمع مواد فروشان و ارازل واوباش و چاقوکشان تبدیل شده بود و ما تنها ۱۰ تنه درخت تنومند را قطع کردیم و فکر نکنم کار مجرمانەای انجام دادەباشیم.

+ مسئله پارک قله، مسئله حاکمیت و عدم حاکمیت قانون است

 «جمال احمدنژاد» وکیل دادگستری و از اعضای انجمن حفاظت محیط زیست ولات،در سخنانی گفت: مسئله این است که آیا ما اعتقاد به حاکمیت قانون داریم یا نه؟ و در بحث پارک قله تنها مسئله محیط زیست نیست بلکه مسئله حاکمیت قانون است.

وی افزود: اگر پارک قله محل تجمع معتاد است ناشی از عدم حاکمیت قانون است و اگر شبکه بهداشت به تخریب و تعرض پارک قله به عنوان اموال عمومی اقدام می کند باز ناشی از عدم حاکمیت قانون است.جمال احمدنژاد ضمن آنکه تاکید کرد اموال عمومی قابل مصالحه نیست، گفت: در حالی که ما فعالان محیط زیست از زندگی شخصی خود برای منافع عمومی و کار مدنی در شهر گذشتەایم و در معرض تهدید قرار گرفتەایم و شبکه بهداشت علی رغم تجاوز بە اموال عمومی پا را فراتر گذاشته و به ما بی حرمتی میکند و وقتی که فضای سبز در بوکان فاقدارزش تلقی شود، فعالان محیط زیست نیز اینچنین مورد بی حرمتی و مورد حمله قرار گرفته و به راحتی به ما توهین و تهدید می کنند.

+ نگرانی از متداول شدن اقدامات غیرقانونی در بوکان

«آرش فاتحی» وکیل دادگستری و سخنگوی انجمن ولات نیز در سخنانی گفت: ما از ادامه دار شدن رویه های غیر قانونی در تخریب فضاهای سبز شهر نگران هستیم.

وی افزود: فرمانداری با وجود اطلاع از اینکه میدانست این پارک بدون مجوز و کاملا غیرقانونی تخریب میشود پس چرا سکوت کرد و به هشدارها و اعتراضهای ما فعالان زیست محیطی بی توجهی کرد و علی رغم فشارهای ما به شهرداری چرا شهرداری وظیفه قانونی خود را مطلقا انجام نداد؟

فاتحی ضمن اشاره به مطرح شدن موضوع حضور اراذل و اوباش در پارک قله گفت: هفته ای نیست که در پارک ساحلی ارازل اوباش در پارک ساحلی دست به چاقوکشی نزنند و همین چند هفته قبل در جریان یک نزاع در پارک ساحلی یک نوجوان با چاقو کشته شد،بنابراین آیا الان باید پارک ساحلی را به دلیل حضور ارازل و اوباش تخریب کرد؟

 + باید در یک مسیر عقلانی ادامه داد…

« رحیم عبدالکریمی» معاون اداره محیط زیست بوکان نیز گفت: در قضیه پارک قله نوعی پارادوکس وجود دارد از یک طرف مسئله صیانت از محیط زیست مطرح است و از طرفی دیگر مسئله سلامت شهروندان.

وی افزود: انجمن محیط زیست کاری بزرگی را انجام داده است و برای استمرار این گونه فعالیتهای مدنی باید دریک مسیر عقلانی ادامه کار بدهیم و به همین دلیل پیشنهاد می کنم پیشنهادات فرمانداری را قبول کنید و از شکایت خود صرف نظر کند.

 + ولات به شور میرود…

علی مرادی» از اعضای مدافعان محیط زیست ولات در پایان این نشست گفت: پیش از این جلسه، فرمانداری و شهرداری و شورای شهر به دلیل عدم تعامل و بی تفاوتی نسبت به حل مسئله پارک قله باعث شد این مسئله بحرانی شود.

وی افزود:انجمن ولات به دنبال حل مسالمت آمیز مسئله در راستای منافع عموم شهر است و شکایت مطرح شده بر اساس رای و نظر مجمع عمومی انجمن ولات بوده است و از آنجا که همه چیز این انجمن اعضای آن است هرگونه تصمیم گیری در این خصوص باید در مجمع مطرح شود و مجمع عمومی تصمیم بگیرد.

وی در پایان گفت:در جلسه روز پنج شنبه مجمع عمومی انجمن مدافعان محیط زیست پیشنهادات فرمانداری بوکان به مشورت گذاشته میشود و تصمیمات اخذ شده در روز شنبه به فرمانداری اعلام می شود.۱۳۹۶/۳/۱۲

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *

More Stories From هەواڵەکان

About فەرهاد لوتفی,